Spis treści
Historia choroby
rok 2007
rok 2008
rok 2009
rok 2010
Dzień dzisiejszy
Wszystkie strony

grudzień 2010, styczeń 2011

 

 

Aktualny skład zespołu terapeutów, częstotliwość zajęć:

1.     Roman Olejniczak (www.romanolejniczak.pl) – fizjoterapeuta specjalizujący się w rehabilitacji dorosłych pacjentów neurologicznych; magister fizjoterapii, ukończone kursy: m.in. PNF, Bobath, techniki powięziowe –  trzy, cztery  razy w tygodniu godzina, od grudnia 2007;

2.     Lucyna Boniecka, neurologopeda – jak najczęściej (nawet pięć razy w tygodniu), najmniej raz w tygodniu godzina, od grudnia 2007;

3.     Urszula Pośnik, fizjoterapeutka po licencjacie ( Szkoła Fizjoterapii Czamary we Wrocławiu), codziennie (bez weekendów) cztery godziny ( w tym spacery i wizyty u zaprzyjaźnionych ludzi); w tym wymiarze od września 2010)

4.     Adrian Lewandowski (www.adrianlewandowski.pl) - masażysta, raz w tygodniu godzina, od grudnia 2007;

5.     Joanna Dąbrowska, trener krajowy terapii doktor Masgutowej,  gimnastyka mózgu; raz lub dwa razy w tygodniu po 1,5 godziny, od 2009 roku.

 

 

Dodatkowo:

Andrzej Białuk – rehabilitacja refundowana przez NFZ (około 30 razy w każdym  roku);

Ewa Baranowska – masaż czaszkowo – krzyżowy

Rafał Piotrowicz – ćwiczenia

Stałe konsultacje:

1.     Mgr Tomasz Kabała, specjalista fizjoterapii

2.     Dr Kazimierz Salamon, neurolog

3.     Dr Ryszard Herbeć, urolog

4.     Dr Barbara Bolanowska, nefrolog

5.     Dr Katarzyna Janik, lekarz rodzinny; pani pielęgniarka Hanna Trzciałkowska

6.     Dr Maria Barancewicz Łosek, dr Grażyna Jabłecka, dermatolodzy

 

Włączamy od czasu do czasu masaż czaszkowo – krzyżowy, przygotowujemy się do zajęć w basenie metodą PNF.

Sprzęt terapeutyczny Michała: materac, drabinki gimnastyczne i drabina, orbitrek (pożyczony od fizjoterapeutki Sylwii Szkolnickiej), piłka gimnastyczna, wkrótce dodamy rower gimnastyczny.

Ważną częścią terapii są wrocławskie spacery z ojcem (zob. film) – m.in. Rynek, Ostrów Tumski, Park Szczytnicki, tereny nad Odrą oraz  wyjazdy           z rodziną i przyjaciółmi do Nowego Gierałtowa.

Nawiązywaniu zerwanych czy zaburzonych relacji społecznych służą częste spotkania z ludźmi – dawnymi znajomymi i nowymi; wizyty i rewizyty. Trzeba pozwolić Michałowi wracać do życia, pozwalać na coraz większą samodzielność (co wymaga czasu i wzajemnej cierpliwości),  trzeba nieustannie zachęcać Michała do aktywności, do podejmowania decyzji -  to znaczy stwarzać mobilizujące, inspirujące sytuacje. Trzeba pomóc mu w pełnym odbudowaniu poczucia własnej tożsamości jako dorosłego człowieka zdolnego do podejmowania decyzji,  trzeba pomóc w  odbudowaniu poczucia własnej wartości. Konsultujemy z Michałem zawartość jego strony internetowej, tłumaczymy konieczność gromadzenia funduszy na koncie w fundacji, ukazujemy możliwości pomocy innym. To dlatego zgadzamy się na udział         w spotkaniach  specjalistów terapii – Michał i my czujemy się pożyteczni, a inni – szybciej znajdą właściwe rozwiązania, znajdą nadzieję.

 

Koszty rehabilitacji: średnio cztery tysiące miesięcznie

Najbliższe plany:

●      kontynuacja codziennej rehabilitacji w wymiarze kilku godzin prowadzonej przez specjalistów doświadczonych w pracy  z pacjentem neurologicznym;

●      rozpoczęcie zajęć na basenie;

●      częste wizyty w stadninie koni – w przyszłości hipoterapia;

●      regularne wyjazdy w góry jako czas koniecznego odpoczynku od    intensywnych ćwiczeń i źródło nowych bodźców;

●      stwarzanie warunków sprzyjających nawiązywaniu relacji społecznych;

●      pomaganie innym (między innymi poprzez dzielenie się własnym doświadczeniem). 

Roman Olejniczak, prowadzący rehabilitację Michała,  powtarza nam od czasu do czasu: „Róbmy swoje, dużo się jeszcze zmieni na lepsze. Pamiętając   o tym, jak było, dziękujmy Bogu za to, co jest.”