Spis treści |
---|
Historia choroby |
rok 2007 |
rok 2008 |
rok 2009 |
rok 2010 |
Dzień dzisiejszy |
Wszystkie strony |
grudzień 2010, styczeń 2011
Aktualny skład zespołu terapeutów, częstotliwość zajęć:
1. Roman Olejniczak (www.romanolejniczak.pl) – fizjoterapeuta specjalizujący się w rehabilitacji dorosłych pacjentów neurologicznych; magister fizjoterapii, ukończone kursy: m.in. PNF, Bobath, techniki powięziowe – trzy, cztery razy w tygodniu godzina, od grudnia 2007;
2. Lucyna Boniecka, neurologopeda – jak najczęściej (nawet pięć razy w tygodniu), najmniej raz w tygodniu godzina, od grudnia 2007;
3. Urszula Pośnik, fizjoterapeutka po licencjacie ( Szkoła Fizjoterapii Czamary we Wrocławiu), codziennie (bez weekendów) cztery godziny ( w tym spacery i wizyty u zaprzyjaźnionych ludzi); w tym wymiarze od września 2010)
4. Adrian Lewandowski (www.adrianlewandowski.pl) - masażysta, raz w tygodniu godzina, od grudnia 2007;
5. Joanna Dąbrowska, trener krajowy terapii doktor Masgutowej, gimnastyka mózgu; raz lub dwa razy w tygodniu po 1,5 godziny, od 2009 roku.
Dodatkowo:
Andrzej Białuk – rehabilitacja refundowana przez NFZ (około 30 razy w każdym roku);
Ewa Baranowska – masaż czaszkowo – krzyżowy
Rafał Piotrowicz – ćwiczenia
Stałe konsultacje:
1. Mgr Tomasz Kabała, specjalista fizjoterapii
2. Dr Kazimierz Salamon, neurolog
3. Dr Ryszard Herbeć, urolog
4. Dr Barbara Bolanowska, nefrolog
5. Dr Katarzyna Janik, lekarz rodzinny; pani pielęgniarka Hanna Trzciałkowska
6. Dr Maria Barancewicz Łosek, dr Grażyna Jabłecka, dermatolodzy
Włączamy od czasu do czasu masaż czaszkowo – krzyżowy, przygotowujemy się do zajęć w basenie metodą PNF.
Sprzęt terapeutyczny Michała: materac, drabinki gimnastyczne i drabina, orbitrek (pożyczony od fizjoterapeutki Sylwii Szkolnickiej), piłka gimnastyczna, wkrótce dodamy rower gimnastyczny.
Ważną częścią terapii są wrocławskie spacery z ojcem (zob. film) – m.in. Rynek, Ostrów Tumski, Park Szczytnicki, tereny nad Odrą oraz wyjazdy z rodziną i przyjaciółmi do Nowego Gierałtowa.
Nawiązywaniu zerwanych czy zaburzonych relacji społecznych służą częste spotkania z ludźmi – dawnymi znajomymi i nowymi; wizyty i rewizyty. Trzeba pozwolić Michałowi wracać do życia, pozwalać na coraz większą samodzielność (co wymaga czasu i wzajemnej cierpliwości), trzeba nieustannie zachęcać Michała do aktywności, do podejmowania decyzji - to znaczy stwarzać mobilizujące, inspirujące sytuacje. Trzeba pomóc mu w pełnym odbudowaniu poczucia własnej tożsamości jako dorosłego człowieka zdolnego do podejmowania decyzji, trzeba pomóc w odbudowaniu poczucia własnej wartości. Konsultujemy z Michałem zawartość jego strony internetowej, tłumaczymy konieczność gromadzenia funduszy na koncie w fundacji, ukazujemy możliwości pomocy innym. To dlatego zgadzamy się na udział w spotkaniach specjalistów terapii – Michał i my czujemy się pożyteczni, a inni – szybciej znajdą właściwe rozwiązania, znajdą nadzieję.
Koszty rehabilitacji: średnio cztery tysiące miesięcznie
Najbliższe plany:
● kontynuacja codziennej rehabilitacji w wymiarze kilku godzin prowadzonej przez specjalistów doświadczonych w pracy z pacjentem neurologicznym;
● rozpoczęcie zajęć na basenie;
● częste wizyty w stadninie koni – w przyszłości hipoterapia;
● regularne wyjazdy w góry jako czas koniecznego odpoczynku od intensywnych ćwiczeń i źródło nowych bodźców;
● stwarzanie warunków sprzyjających nawiązywaniu relacji społecznych;
● pomaganie innym (między innymi poprzez dzielenie się własnym doświadczeniem).
Roman Olejniczak, prowadzący rehabilitację Michała, powtarza nam od czasu do czasu: „Róbmy swoje, dużo się jeszcze zmieni na lepsze. Pamiętając o tym, jak było, dziękujmy Bogu za to, co jest.”